Yalıtımdaki Çözümsüzlükleri Ortadan Kaldıran Ürünler

Yapı sektöründe kullanılmakta olan ısı-ses-yangın yalıtım özellikleri taşıyan Perstone ürünlerimiz, inorganik kökenli, kapalı gözenekli, mikro ve makro sayısız durgun hava boşluğu sayesinde nefes alırken, küf ve haşerelere izin vermeyen, insan sağlığı-çevre dostu doğal yalıtımlı ürünlerdir.

Organik kökenli ürünlerin tamamı +100°C kadar dayanan, yangın sınıfları B, C, D, E, F olup yanıcılık dereceleri artarak değişmektedir. Ayrıca buhar difüzyon katsayıları 100-5000 arasında değişen organik kökenli ürünler iç mekânların nefes almasını engellemektedir.

İnorganik kökenli mineral yünler (taş yünü, cam yünü) ise, açık gözenekli yapıları sebebiyle, iç ve dış ortam etkilerinden (kuvvetli yağış, rüzgâr, bağıl nem, yangın) veya özellikle işçilik kalitesi (mantolanma tekniği açısından oluşabilen ısı köprüsü, 5 mm fileli sıva ile korunması gereken dış cephe), zaman içinde yüzeysel çatlaklar ve bünyesinde oluşan rutubetten dolayı hem ısı yalıtım değerleri azalırken, hem de bünyesinde oluşan deformasyonlar nedeniyle, zamanla işlevini kaybedebilmektedirler. Özellikle işçilik hataları ve yoğunluğu düşük malzeme seçimleri nedeniyle cephelerde hasarlar ortaya çıkabilmektedir (kuvvetli rüzgarlarda ve cephe yağışlarında dış cephe dökülebilmektedir). Soğuk kırma çatılarda döşeme üstüne serilen mineral yünler, birkaç yıl içinde ilk hacim kalınlığının %50 oranında çökerek azalması görülmektedir. Bunun sebepleri; yetersiz havalandırma, çatı arası su yoğuşması veya üzerinde tamirat tadilat işleri için dolaşılması, çatı üstünde oluşabilen kırık ve kaçak yerlerden akan yağmur, su sebebiyle  fiziksel ve yalıtım özellikleri kaybolabilmektedir. Sonuç itibariyle yalıtımsız, nemli, küf ve bakterilerin çoğaldığı, sağlıksız çatı arasında ortamlar sıklıkla görülebilmektedir.

Perstone yalıtımlı ürünleri ise yukarıdaki çözümsüzlükleri ortadan kaldırmaktadır. A1 sınıfı (F=120) 800 °C yanmaz ürünler olup, yapılarınızda çıkabilecek, yangına karşı pasif koruma sağlayan (yangın bariyeri özelliği) Perstone Walrus sıva (2 cm) uygulandığında, yangında betonarmenin hasar görmesini engellemekte adeta zırh gibi korumaktadır. Walrus Ekoper Şap yine katlar arası yangın bariyeri ve ses yalıtımı sağlamaktadır. Aynı zamanda Walrus Şap yerden ısıtma sisteminde tek kat (6 cm) uygulandıktan sonra, priz alan şap üzerinde yerden ısıtma kanalları makine ile açılarak , yerden ısıtma boruları sonradan yerleştirilmesi ve üzerine 5 mm ince koruma harcı veya Self Leveling ile geçilerek, parke döşenmesine veya seramik döşenmesine olanak verirken, Yerden ısıtma sistem performansını oldukça arttırmaktadır. EPS köpükler zaman içinde çökme yapabilirken, Walrus ekoper şap mukavemetini korurken, Isı-Ses-Yangın bariyeri görevini üstlenmektedir.

Perstone Ürün Özellikleri

Walrus Sıva – Ekoper Şap birlikte uygulandığında , iç mekanlarda tamamen ses köprülerini engellemektedir. Walrus sıva (2 cm) uygulandığında, gerek betonarme elemanlardan , gerekse duvar elemanlarından geçebilecek ses miktarını  (28.1-29.4 dB) azaltarak, iç mekanın ses akustik dengesini sağlarken 500 Hz’de ses geçiş kaybı değeri duvar modelinde R=54.2 dB, döşeme modelinde R=63.9 dB test edilmiştir. Bu değerlerde bakanlığın konutlarda C sınıfı gürültü yönetmeliğine uygun yalıtım yapmak demektir.

Buhar difüzyon katsayısı ≤15 olan, nefes alabilen, iç mekân nem-buhar dengesine katkıda bulunan ürünlerdir. İnorganik kökenli çimentoyla tam aderans sağlayan, dış cephelerde görülen, kuvvetli yağış, rüzgâr basıncı, UV ışınlarından etkilenmeden yalıtım sağlarken bu etkilere karşı yüksek mukavemet göstermektedir.

Perstone ana hammaddesi, genleştirilmiş perlitin içerdiği mikro ve makro gözenekleri sayesinde, tek başına yukarıdaki sayılan yalıtım özelliklerini sağlamaktadır.

Dış ve iç cephede güvenle kullanabileceğiniz Perstone ürünleri (Blok, Örgü Tutkalı, Manto Sıva, İnce Sıva, Şap, Çatı Şiltesi) bina ömrü boyunca sabit yalıtım ve performans değerlerini koruyabilen ürünlerdir.

Perstone ürünleri Gaziantep’te yerli ürünlerle üretilen, ülkemizin doğal kaynaklarından elde edilen, dünyanın kabul ettiği perlitin avantajlarını inşaat ve endüstri sektörüne en ideal şartlarda ekonomik çözümlerle sunmaktadır.

Perlit Esaslı Yalıtım Ürünlerinin Avantajları

Yüksek Isı Yalıtımı

Her iklim bölgesinde; enerji performansı yönetmeliği koşullarıyla uyumludur.

Ses Yalıtımı

Bakanlığın konutlar için belirlediği C sınıfı gürültü yönetmeliğini karşılamaktadır.

Yangın Yönetmeliği ve Yanmazlık

Doğada volkanlı ürünlerden elde edilen perlit yüksek teknoloji sayesinde, A1 yangın tepki sınıfında (hiç yanmaz) f=120, yangın yönetmeliğine tam uyumlu olup, yapınızın pasif yangın önlemini alması adına en etkili yoldur.

Ölçülerde Hata Payı Yoktur

Perstone ürünleri, yapısı gereği stabil yalıtım ve mukavemet sağlarken, dış veya iç ortam etkilerinden etkilenmez, zaman içinde deforme olmaz.

Kolay Uygulanır

Perstone ürünleri işçiliği azaltan hazır ve hafif, yüksek dayanımlı ürünlerle, uygulamada kolaylık sağlar.

Tasarruflu ve Ekonomik

Perstone, Dünyada ve Türkiye’deki diğer ürünlerin dışında ısı,ses,yangın detaylarına aynı anda kolay çözüm üretebilen, projelerde çözüm detayları sayesinde ugulama ekonomiliği ile öne çıkan bir ürün grubudur.

Nefes Alma Özelliği

Buhar difüzyon katsayısı oldukça düşük olan perstone ürünleri, yaşam mekanlarınızın nefes almasını sağlar. Böylece duvardaki küf ve mantar oluşumunu önler.

Bina Ömrü ve Doku Uyumu

%100 mineral içerikli Perstone teknolojisi ile üretilen yapı elemanları ile uyumludur ve zaman içerisinde bu özelliğini kaybetmez. Stabil yalıtım değerlerinin korunmuş olması sayesinde yalıtım konforunda aynı performansını muhafaza eder.

Sağlıklı Yapılar Sunar

Perstone ürünlerin içeriğinde, inorganik ve kimyasal olarak nötr olan, genleştirilmiş kapalı gözenekli tanecikler vardır. Bunlar iklim ve ortam şartlarında oluşabilecek zararlı kimyasal bileşiklerden etkilenmez, toksit madde oluşturmazlar.

Çevre Dostudur

Perstone ürünleri doğal perlit ve bağlayıcı maddeler kullanılarak İSO 9001 sistemine göre üretilir ve TSE güvencesindedir. Gaz salınımı yapmaz.

İnsan sağlığına zararlı hiçbir etken madde barındırmaz.

Ülke Kaynaklarını Korur

Isı yalıtımında çok katmanlı uygulamaları her zaman detay sorunlar çıkartabilmektedir.

Perstone ürünleri ise birçok yalıtım özelliğini bir arada sunar, ekonomik ürünlerdir.